Malatya’da yeni AKP’li başkandan eski başkana tepki: Borç çok, kasa boş, kaynak yok

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Komisyon üyelerinin belirlendiği Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş döneme ait borçları da kamuoyuna açıklandı. 31 Mart’ta başkanlığa seçilen AKP’li Sami Er belediyenin 17 milyar 80 milyon TL’lik borcunu telaffuz etmekte zorlandı.

Şeffaf bir belediyecilik yapacaklarını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, “Göreve geldiğimiz gün personel maaşlarının ödenmesi gerekiyordu ancak para olmadığı için 85 milyon kredi çekerek maaş ödemesi yapabildik.” dedi. Büyükşehir belediyesini bir önceki AKP’li belediye başkanı Selahattin Gürkan’dan büyük bir borçla aldıklarını söyleyen Sami Er, belediyenin mali durumu hakkında bilgiler verdi.

“Borcu hafifletecek bir kaynak bulamadık maalesef”

Er, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“6 Şubat depreminden sonra ayağa kalkmamız gerekiyor. Bunun için gerekirse Ankara’nın yollarını aşındıracağız ve Malatya’yı ayağa kaldıracağız. Belediyemizin borçları ile ilgili çeşitli söylemler yer aldı. O nedenle tüm borçları sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak görevimiz. Belediyeyi 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 Türk Lirası borçla devraldık. Göreve geldiğim gün maaş ödemesi yapmam gerekiyordu ve 85 milyon kredi çekerek personel maaşını ödedik. Kaynak bulup borcu en aza indirmek adına yeni yapılan Buğday ve Şire Pazarı’nda bulunan gayrimenkullerden bazılarını satmayı düşündük ancak satılacak gayrimenkul olmadığını gördük. Buğday ve Şire Pazarı’nda belediyeye kalan sadece yol, meydan ve yer altında 97 tane depo. Borcu hafifletecek bir kaynak bulamadık maalesef.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir